Oczyszczasz powietrza w walce z alergią wziewną

Oczyszczacz powietrza na alergie

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, którego głównym zadaniem jest usunięcie z danego pomieszczenia – biura, domu lub garażu – wszelkich zanieczyszczeń, takich jak sierść, kurz, pył, roztocza, wirusy i bakterie, a nawet lotne związki chemiczne lub mikroskopijne pyły. Zdecydowana większość z nich wyposażona jest w mechaniczny filtr bądź zestaw filtrów i to właśnie tam dokonuje się proces oczyszczania, aczkolwiek w niektórych modelach tych urządzeń ma miejsce również wstępna jonizacja zanieczyszczeń – dzięki niej następuje całkowity rozkład szkodliwej dla zdrowia substancji. W chwili obecnej na rynku dostępne jest kilka odmian oczyszczaczy powietrza:

 

  • na smog – są przydatne szczególnie w okresie grzewczym, kiedy używa się pieców na paliwo stałe, ale pali się w nich śmieciami, a nie węglem czy drewnem; posiadają filtr z węglem aktywnym oraz filtr HEPA z klasą 10;
  • z wbudowanym nawilżaniem powietrza – pomaga w okresie jesienno-zimowym, kiedy powietrze jest suche i utrudnia oddychanie, a jego działanie polega na wytwarzaniu mgiełki z pary wodnej lub po prostu parę, która podnosi wilgotność powietrza;
  • z funkcją jonizacji powietrza, czyli jonizatory powietrza – wytwarzają jony ujemne i uwalniają je do otoczenia, a przez to hamują rozwój bakterii, roztoczy i innych alergenów.

Bez wątpienia więc każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie – nawet najbardziej wymagający lub oszczędny klient.

Oczyszczasz powietrza a alergia wziewna

A teraz wyobraź sobie taką oto sytuację: siedzisz za biurkiem w piękny, słoneczny dzień przy otwartym na oścież oknie i jak zwykle wykonujesz swoją pracę. Nagle, ni stąd, ni zowąd, zaczynasz intensywnie kichać, kaszlesz, czujesz delikatny ból gardła, oczy zaczynają łzawić i pieką, pojawiają się problemy z oddychaniem przez nos, które ostatecznie kończą się obfitym, wodnym katarem. Brzmi znajomo? Nie bez powodu – najprawdopodobniej masz do czynienia z alergią wziewną, czyli przesadną reakcją obronną układu immunologicznego na czynniki szkodliwe – a te mogą być zarówno środowiskowe (z otoczenia), jak i genetyczne. Co ciekawe, termin ten pojawił się dopiero w 1906 roku za sprawą Clemensa Petera von Pirqueta, który alergię zdefiniował po prostu jako ‘odmienną reaktywność’, ale liczba osób cierpiących na tę dolegliwość niestety rośnie z roku na rok. Jak sobie z tym poradzić? Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem jest zakup oczyszczacza powietrza dla osób z alergią wziewną, jednakże kupujący takie urządzenie powinni koniecznie zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

 

  • filtry HEPA – skutecznie usuwają cząsteczki kurzu, bakterii, pyłków, pleśni itp. Ich mechanizm działania ma trzy fazy: przechwycenia, zderzenia i dyfuzji; natomiast nazwę HEPA mają oczyszczacze o wysokim stopniu skuteczności;
  • wydajność urządzenia – zdolność do przefiltrowania określonej objętości powietrza;
  • jonizacja powietrza – technologia wykorzystująca reakcję rozbicia cząsteczki wody, podobną do tej, która pojawia się podczas burzy z piorunami; dzięki niej u alergików poprawia się zdolność koncentracji i znacząco wpływa na komfort snu;
  • certyfikaty – a konkretniej: czy dany oczyszczacz posiada atest Państwowego Zakładu Higieny lub certyfikat BAF – Brytyjskiej Fundacji Antyalergicznej.

 

Ponadto alergicy mogą sobie pomóc poprzez częste sprzątanie mieszkania – w tym odkurzanie, pozbycie się przedmiotów, które zbierają kurz (dywany, firany, koce), a to z kolei znacząco wpłynie na efektywniejszą pracę oczyszczacza powietrza w walce z alergią wziewną w Twoim najbliższym otoczeniu.

 

Jeśli zatem jesteś alergikiem i masz już dość meczących objawów, które nie tyle przeszkadzają w codziennej egzystencji, co po prostu utrudniają Ci życie swoją ciągłą obecnością, to niewątpliwy znak, że przyszedł już czas na zakup odpowiedniego urządzenia. Przemyśl sprawę, dokonaj wyboru, zadbaj o swoje zdrowie, a potem ciesz się życiem.

 

Twoje zdrowe otoczenie

Salinplus.pl

kontakt