Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów

 

Reumatoidalne zapalenie stawów to schorzenie, które dotyka coraz większą liczbę osób. Jednak diagnoza w tym zakresie nie jest ostatecznością. Bowiem istnieją sposoby umożliwiające leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów. Ich celem jest spowolnienie postępu choroby. Warto wiedzieć o nich i stosować je w razie potrzeby!

 

Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła choroba o charakterze zapalnym. Dawniej określana była mianem artretyzmu, teraz często mówi się o niej RZS. Choroba ta dotyka przede wszystkim tkankę łączną, a obejmować może zarówno poszczególne stawy, jak i całe narządy.

 

Jakie są objawy reumatoidalnego zapalenia stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów ma wiele objawów. Warto mieć świadomość, jakie są takie charakterystyczne symptomy, którymi charakteryzują się choroby stawów. Pozwoli to na wczesne rozpoznanie tego schorzenia. Trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na:

  • Najczęstszymi objawami są: ból, sztywność, obrzęki, zniekształcenia oraz ograniczenia ruchomości stawów, które uniemożliwiają wykonywanie nawet najprostszych czynności dnia codziennego.

  • Charakterystyczne dla tego schorzenia jest ogólne zmęczenie, złe samopoczucie, stan podgorączkowy, a nawet gorączka.

  • Maleje siła oraz pewność chwytu dłonią różnych przedmiotów.

  • Trudności z rozprostowaniem palców dłoni, czy z zaciśnięciem dłoni w pięść.

  • Uczucie mrowienia oraz odrętwienia palców stóp i dłoni.

  • Pojawiają się również zgrubienia, które są niebolesne, jednak twarde i nieestetycznie wyglądające.

  • Podejrzenia może wzbudzić również wygląd skóry, która w razie choroby stawów staje się przebarwiona, zaczerwieniona, a miejscami nawet sina, ponadto jest zimna i wilgotna.

Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów?

Leczenie zapalenia stawów jest możliwe. Warunkiem jest jednak to, aby w razie pojawienia się któregokolwiek z wymienionych wyżej objawów udać się do lekarza. To on wtedy dokona dokładnego badania i zadecyduje, jakie kroki należy podjąć w celu dalszego leczenia. Lekarz, który zajmuje się schorzeniami tego typu to reumatolog i to właśnie z jego pomocy należy skorzystać w razie podejrzenia zaistnienia tej choroby. Jednym ze sposobów leczenia jest podanie pacjentowi odpowiednich leków, które będą modyfikowały przebieg tej choroby, przydatne są także leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Łagodzą one pojawiające się objawy, jak i również umożliwiają normalne funkcjonowanie. Oprócz leków dodatkowo można zastosować również: odpowiednie ćwiczenia fizyczne, fizykoterapię, odpowiednią dietę oraz sprzęt ortopedyczny, który pozwoli odciążyć obolałe stawy.

 

Jeśli czujemy ból lub odczuwamy jakiekolwiek inne objawy chorobowe nie możemy ich zignorować. W taki sposób nasz organizm daje nam znać, że coś jest nie tak. Warto zatem zwracać uwagę na niepokojące symptomy i udać się do lekarza. Szybka diagnoza sprawi, że ewentualne choroby będą mogły zostać wyleczone, nawet reumatoidalne zapalenie stawów.